kotki
Czy masz czas, aby opiekować się kotem?
Kot jest doskonałym towarzyszem rodziny, ale należy pamiętać, że zwierzę w domu to poważna decyzja i zobowiązanie na wiele lat. Chociaż wiele osób uważa, że łatwiej jest mieć kota niż psa, koty również wymagają opieki oraz uwagi ze strony człowieka.
Rodzaj opieki zależy także od tego, czy wybierzesz kocię, czy kota starszego. Młode koty wymagają zwykle większej uwagi oraz regularniejszych posiłków. Nie bez znaczenia jest także pochodzenie zwierzęcia - czy jest to kot rasowy z hodowli, czy „dachowiec” ze schroniska. Należy pamiętać, że koty ze schroniska, ze względu na swoje wcześniejsze traumatyczne doświadczenia, mogą wymagać większej troski i zaangażowania.
Sposób zachowania kota oraz jego reakcje wynikają z cech wrodzonych, a także z nabytych doświadczeń. Większość umiejętności społecznych kocię nabywa do 8 tygodnia życia, dlatego tak ważne jest poświęcenie mu odpowiedniej ilości czasu i uwagi na wczesnym etapu rozwoju.
Pytania, które należy sobie zadać:
Czy w domu są dzieci? Od tego zależy, jakiego kota wybierzesz, ponieważ niektóre rasy lepiej tolerują obecność dzieci niż inne. Czy masz w domu inne zwierzęta? Jak mogą zareagować na nowe zwierzę? Wprowadzenie nowego zwierzęcia do domu, w którym mieszkają już inne zwierzęta, może być trudne. Będzie to wymagać czasu i cierpliwości. Zdarza się, że proces taki trwa kilka miesięcy, a czasami nawet może zakończyć się niepowodzeniem. Czy kot będzie wychodzący, czy będzie raczej przebywać wyłącznie w domu? Czy pracujesz na pełen etat? Jeśli tak, to czy ktoś będzie zajmował się kotem pod Twoją nieobecność? Czy będziesz w stanie odpowiednio przygotować swój dom tak, aby był „przyjazny” dla kota? Czy dużo podróżujesz? Jeśli zamierzasz wyjeżdżać bez kota, przemyśl dokładnie różne opcje opieki nad nim. Czy stać Cię będzie na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem zwierzęcia (opieka weterynaryjna, zabiegi pielęgnacyjne, karma, itp.)Czy w domu są jakieś niebezpieczeństwa?
Istnieje wiele rzeczy, które mogą stanowić zagrożenie dla kota lub kocięcia zarówno w domu, jak i poza nim, w tym:
Przewody elektryczne lub kable zasilające. Łatwo dostępne domowe środki chemiczne, środki czyszczące i leki. Odsłonięte płyty grzejne. Balkony. Toksyczne lub trujące rośliny, takie jak: cyklamen, ostrokrzew, jemioła, wisteria, dieffenbachia, filodendron, azalia, rododendron, wiśnia jerozolimska, oleander, poinsecja, bluszcz, aucuba japonica, groszek i figowiec.Biorąc pod uwagę to, czy kot lub kocię dopasuje się do Twojego stylu życia i domu, możesz zorientować się, czy zapewnisz mu szczęśliwe i bezpieczne środowisko do życia, a także łatwiej nawiążesz kontakt z nowym towarzyszem, jeśli zdecydujesz się na niego.
Dodaj komentarz